Used 2017 Jayco Pinnacle 36REQS Fifth Wheel
COMING SOON!
The Pinnacle 36REQS fifth wheel by Jayco offers a rear TV and fireplace, QUAD slides, plus more!
As you enter the fifth wheel, to to your right and up the stairs, is a aisle bathroom. Inside the bath is a linen cabinet, toilet, shower with seat, sink, and a medicine cabinet.
Continuing towards the front, the bedroom has a comfortable king bed slide with shelves or choose a queen bed instead, walk-in closet that any woman would love, storage underneath the bed, storage area that is washer and dryer prepped for your convenience, and a chest of drawers with a LED TV above the chest.
Back in the kitchen/living space is a curb side slide with a free-standing table and chairs, and a tri-fold hide-a-bed sofa or choose a reclining sofa in its place. The rear wall offers a TV with lift and fireplace below, and overhead cabinets. You can choose the optional Ledgestone fireplace surround with 58" TV.
On the road side slide there is theater seating to provide more room for family and friends, or choose recliners with an end table instead.
The kitchen area has lots of counter space including bar stools, a slide with a large refrigerator, three burner range, and microwave. There is additional counter space along the interior wall plus a peninsula with a double kitchen sink. This is any cook's dream kitchen on wheels.
There are plenty of overhead cabinets throughout the interior as well as exterior storage. You can even choose a few more options, such as a tailgate TV outside or an additional awning, plus much more to enjoy inside and out!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 9025
Exterior Color: Standard, Premium Paint Packag
Interior Color: Espresso, Champagne, Cabernet,
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 9 ft 1 in |
| Interior Color | Espresso, Champagne, Cabernet, |
| Exterior Color | Standard, Premium Paint Packag |
| Hitch Weight | 2775 lbs |
| GVWR | 15950 lbs |
| Dry Weight | 12990 lbs |
| Cargo Capacity | 2960 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 85 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| VIN | 1UJCJ0BV9H1RL0164 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


