Used 2017 Jayco Redhawk 26XD Motor Home Class C
The Redhawk 26XD double slide motor home by Jayco really can be your home on wheels with plenty of space for family and friends.
As you enter the motor home, above the cab there is a cab over bunk and an overhead TV.
The galley has an angled double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator on one side. The opposite side of the motor home has a slide out with a dinette and a sofa. You will find an overhead cabinet above the sofa.
Just outside of the bathroom there is a linen cabinet, which is nice for extra storage. Inside the bathroom you will find a toilet, sink, and shower.
The rear bedroom has a queen bed slide and a large wardrobe.
You will enjoy all of the storage that the overhead cabinets have to offer, plus all of the exterior storage. Outside you can even enjoy the shade of a 13' awning, plus more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 27952RA
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 16773 |
| Engine | Triton 6.8 EFI V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 181 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 42 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 35 cu. ft. |
| TV Info | Above Cab 32" LED TV |
| Awning Info | 13' Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDXE4FS0GDC50899 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


