Used 2017 Jayco Redhawk 29XK Motor Home Class C
Estimated Arrival - April
With features like a single slide, u-dinette, and a cab over bunk, you will have everything you need to make your next road trip comfortable and fun in the 29XK Redhawk Class C motor home by Jayco.
As you enter the motor home, to the left is a nice counter area, double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator. The slide has a sofa with an overhead cabinet above the sofa, and a u-dinette. Both the dinette and sofa can easily transform into additional sleeping space at night.
In the bathroom you will find a private toilet area with a sink. Across the hall there is the shower.
The rear bedroom is very spacious and has a comfortable queen bed, nightstand, and wardrobe. Easily close off the bedroom from the rest of the motor home with the accordion door for a bit more privacy.
In the front of the motor home, you will also find a cab over bunk and an overhead TV.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home as well as exterior storage. You are also sure to enjoy the 16' awning and the shade it provides from the outside elements, and more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 6685
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43.5 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Generator | Onan 4000 - watt MicroQuiet |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 12899 |
| Engine | Triton 6.8L |
| Chassis | Ford E450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 42 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 87 cu. ft. |
| TV Info | Above Cab 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDXE4FS6GDC54388 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


