Used 2017 Jayco Redhawk 31XL Motor Home Class C
A set of bunk beds, double slide outs, and a front cab bunk are some of the features that you will love about the 31XL Redhawk class C motor home by Jayco.
As you enter the motor home, to the right you can enjoy your meals around the dinette, the opposite side has a slide out with a sofa, microwave, three burner range, and overhead cabinet. You will also find adequate counter space and a double kitchen sink. To the left of the entry door there is an 8 cu. ft. refrigerator.
Above the cab you will find a bunk as well as a TV for your enjoyment.
The bathroom has a shower, toilet, and sink.
Across from the bathroom there is a slide out with a set of bunk beds which your kids will love! Continuing along the slide and into the bedroom you will find a wardrobe for your hang up clothes. The bedroom also features a queen bed, nightstands, and an overhead cabinet.
There are plenty of overhead cabinets throughout the motor home as well as exterior storage, and a 10' 8" awning, plus more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $4,004
Sale Price: $59,999
Stock# 2848
Chassis: Ford E450
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | Triton 6.8L |
| Chassis | Ford E450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 42 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 41 cu. ft. |
| TV Info | Above Cab 32" LED TV |
| Awning Info | 10'8" Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDXE4FS5GDC44788 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


