Used 2017 Keystone RV Cougar 327RES Fifth Wheel
The rear entertainment layout of this Keystone Cougar fifth wheel makes it feel a lot like home. Model 327RES offers triple slides, plenty of seating and storage throughout, plus more.
As you enter notice the refrigerator and storage pantries located straight ahead. The kitchen continues with an L-shaped counter including a double sink in the road side slide out. There is plenty of counter space for prep work, a three burner range, and overhead storage as well.
Also inside the road side slide you will find a L-shaped sofa with hide-a-bed including overhead storage along with the kitchen appliances mentioned above. The curb side slide to the left of the entry door just beyond the entry drawers and storage features a free-standing table and four chairs plus two recliners with overhead storage. You can choose optional theater seating for two in place of the recliners if you like, and a booth dinette in place of the free-standing table.
Along the rear wall there is an entertainment center with a LCD TV, overhead and lower cabinet storage, plus additional storage along each side of the TV.
Head up the steps to the side aisle bath and front bedroom. The bath features a large shower with seat, toilet, sink, and medicine cabinet. Plus there are dual entry doors. Enter from the hall, or from within the front master bedroom.
The master suite provides a quiet retreat with a slide out queen size bed. There is a window and dresser on the opposite side. There is also a full height front wardrobe with sliding doors, plus a nightstand, and corner wardrobe closet that has been prepped for a washer and dryer, and so much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# UT13431
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1825 lbs |
| Dry Weight | 10495 lbs |
| Cargo Capacity | 1730 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16.2 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LCD |
| Awning Info | electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4YDF32724H2508442 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


