Used 2017 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 19RBEWE Travel Trailer
Have fun camping in this Cougar 1/2 Ton series travel trailer built by Keystone RV. Inside you will find all the amenities you need to enjoy your time away from home.
Model 19RBEWE features a slide out u-shaped dinette straight ahead from the side entry door. This provides seating for everyone at mealtime and can also be quickly made into extra sleeping space when needed at night.
To the left of the door find a kitchen area that provides a double sink, a three burner range, and a little counter space plus storage both above and below. There is also a TV mount above the counter off the exterior bath wall.
Head around the corner from the kitchen and find a convenient rear bath featuring a neo-angle shower, sink, and toilet.
The rear of this unit also features a refrigerator that has been tucked out of the way in the right hand corner.
In front find a queen size bed for sleeping with dual bedside wardrobes, plus a laundry chute on the right side. There is also overhead storage, and a front pass through on the exterior just beneath the bedroom, plus so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $5,000
Sale Price: $19,991
Stock# UT370271
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 540 lbs |
| Dry Weight | 4892 lbs |
| Cargo Capacity | 1508 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT19R20HC503733 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


