Used 2017 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 26RBIWE Travel Trailer
Step inside model 26RBIWE and enjoy the wide open concept feel with opposing slides fully extended. There is a front bedroom with queen bed including dual wardrobes, headboard storage, and a laundry chute for your dirty clothes.
Straight in from the door find an entertainment center along the interior wall. A slide out booth dinette and hide-a-bed sofa with storage above for seating and added sleeping space if you need it too.
The kitchen is found to the left of the main entry door and features a slide out refrigerator, a three burner range, and counter with overhead storage. The island off center features a large sink, and added counter space. There is a large pantry just off the slide for all of your food storage needs.
The very rear of this unit features a full bath with shower, toilet, sink and linen cabinet.
You will also enjoy all of the exterior storage with the front pass-through compartment, plus so much more!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 25
Interior Color: Vineyard, Platinum, Cashmere
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Vineyard, Platinum, Cashmere |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| Dry Weight | 6399 lbs |
| Cargo Capacity | 1401 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


