Used 2017 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 283RETWE Fifth Wheel
NEW ARRIVAL !Enjoy family time in the spacious rear entertainment area of this Cougar 1/2 Ton series fifth wheel by Keystone RV. Model 283RETWE offers triple slides with dual slides in the living area alone creating the most space for entertaining family and friends inside.
As you enter you will find yourself in the Cougar 1/2 Ton kitchen which features a refrigerator straight ahead along with a three burner range, and double kitchen sink. You will also find overhead cabinets and lower cupboards and drawers to neatly tuck away all of your dishes and things.
The rear entertainment area features opposing slides to create a large space for gathering. There is a u-shaped dinette with overhead storage on the left with plenty of seating for everyone, plus a sofa. The opposite side features a slide out with two chairs and overhead storage. The entire rear wall entertainment center surrounds a space that is ready with TV hook-ups for an optional 32" TV. On either side of that space, plus below it, you will find more space to store your things.
The front of this unit provides a quiet retreat as you step up to the side aisle bath and front private bedroom. The bath features a neo-angle shower, toilet and sink, plus an entry door into the bedroom.
The private front bedroom takes you away from the hustle and bustle of family activity in the main living area creating a space where you can get away to rest peacefully on the queen bed provided. This bedroom includes a slide out wardrobe that also opens up in the bathroom, one bedside wardrobe, one nightstand, and more.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# CF1205
Interior Color: Vineyard, Platinum, Cashmere
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Interior Color | Vineyard, Platinum, Cashmere |
| Hitch Weight | 1510 lbs |
| Dry Weight | 8480 lbs |
| Cargo Capacity | 1830 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


