Used 2017 Keystone RV Cougar Half-Ton Series 28RLSWE Travel Trailer
Handy Person Special Hook and Go!Enter the rear most side door and find two recliners plus an end table between along the rear wall. There is also an overhead cabinet the entire width of the room to help keep things neat and organized. Straight ahead you will find a hide-a-bed sofa and u-shaped dinette slide out for seating and added sleeping space at night. There is also an entertainment center along the interior wall for your enjoyment.
The kitchen area is found to the right of the rear entry. First is a counter area with overhead cabinets and an angled double sink. Next a refrigerator and pantry for food storage needs. There is more storage in the lower cupboards and drawers for your dishes and things.
A walk through bath leads you to the front master bedroom. The bath offers a tub/shower on the right, and a toilet with vanity and sink on the left.
A sliding door separates the bedroom from the bathroom. Inside find a queen bed with dual bedside wardrobes, an overhead cabinet, and convenient laundry chute.
You will also enjoy the front pass-through storage compartment for all of your camping gear, plus so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 32206A
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 680 lbs |
| Dry Weight | 6477 lbs |
| Cargo Capacity | 2323 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT28R25HV500807 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


