Used 2017 Keystone RV Cougar X-Lite 28RKS Fifth Wheel
This Keystone Cougar X-Lite fifth wheel model 28RKS offers a rear kitchen layout, triple slides for added interior space, an outside kitchen, and all the amenities you need to enjoy spending time on the open road!
As you step inside to your left there is a slide out entertainment center with overhead storage that is sure to provide hours of enjoyment on those rainy camping days.
Next, you will find the beginning of the kitchen amenities. The angled counter-top creates a u-shaped kitchen area along the curb side wall. There is a double kitchen sink, a three burner range, and counter space that wraps around the corner to the rear wall of the fifth wheel. There is a refrigerator and pantry for your food storage needs. You will also find plenty of overhead cabinets for storing your daily dishes and things.
Along the road side wall you will find a free-standing table and theater seats with overhead storage in a slide out creating a bit more walking around space for everyone, or you can choose an optional booth dinette to enjoy your meals at, and optional recliners. Next to the slide along the interior wall you will find additional seating on the tri-fold sleeper sofa.
Back up front to the right of the main entry head up the step to a side aisle bath and front master suite. The bathroom offers a shower, toilet, linen storage, and a sink.
End each fun filled day with a great night's sleep in this X-Lite master bedroom featuring a queen size bed, a nightstand, and bedside wardrobe. There is also a second wardrobe that slides out for additional floor space and storage.
The chef in the family will enjoy the outside kitchen that is beside the entrance for easy access to the inside ingredients. There is small refrigerator, some counter space, and a two burner cook-top, plus much more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# FWH2505620
Interior Color: Twig, Vineyard, Cashmere
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Interior Color | Twig, Vineyard, Cashmere |
| Hitch Weight | 1515 lbs |
| Dry Weight | 8180 lbs |
| Cargo Capacity | 1820 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16.2 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LCD, BR LCD |
| Awning Info | electric |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4YDF28R25H2505620 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


