Used 2017 Keystone RV Cougar X-Lite 28SGS Fifth Wheel
Available for deposit !
Three slide outs are responsible for giving this Cougar X-Lite rear living fifth wheel by Keystone RV its spacious feel. With dual opposing slides in the living area alone, it will feel a little like home when you first step in.
Entering model 28SGS takes you right into the combined kitchen and living room space. There is a slide out entertainment center/pantry, and a free standing dinette with four chairs. You may choose the booth dinette option instead.
Along the rear wall find two recliners with an end table between, plus overhead storage the entire width of the unit.
There is a tri-fold sleeper sofa, refrigerator, and three burner range slide opposite the door side. There is additional counter space along the interior wall that features plenty of prep space and includes a double sink in an angled part of the countertop, and overhead storage.
Step up to a front bed and bath area. The side aisle bath features a shower with seat, toilet, linen storage, and a sink with overhead cabinet.
The bedroom offers a comfortable queen size bed with a bedside wardrobe and nightstand. You will also find a slide out wardrobe for additional storage, and a hamper/TV location next to the slide, plus so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# UT3256
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 30 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1410 lbs |
| Dry Weight | 7561 lbs |
| Cargo Capacity | 2439 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 16.2 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LCD, BR LCD |
| Awning Info | electric |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4YDF28S28H2503256 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


