Used 2017 Keystone RV Hideout 38FKTS Destination Trailer
Under 20K Destination!
This Keystone Hideout destination bunk model 38FKTS features a spacious interior with triple slide outs, a front kitchen, and two bedrooms.
Step inside through the main sliding patio doors and enjoy the large spacious combined kitchen and living room area. There is a lounge chair near the entry door, and an entertainment center and storage cabinet along the interior living room wall. There is also a slide out optional tri-fold sleeper sofa, and u-shaped dinette for ample seating during meal time, hanging out watching TV, or playing a board game.
The front kitchen features everything you would need to prepare and provide great meals and snacks for your family while traveling. There is a large refrigerator, three burner range, double kitchen sink in the corner, lots of counter space, and a large pantry for storing dry goods and more.
The first door on the right heading down the hall toward the back of model 38FKTS is bedroom number one and it features a 32" x 74" bunk above a Cube bunk below that the kids will surely love. There is also a desktop, drawers for storage, and a wardrobe for your hanging clothes.
Next down the hall, you come to a complete full bath featuring a radius shower, toilet, sink, and linen cabinet. Plus the bath is accessible through the second entry door from the master bedroom.
The rear private bedroom offers a great space to relax and enjoy a wonderful night's sleep with a queen bed slide which makes a bit more walking around space inside. There is also a wardrobe for your clothes, and a private entry/exit for your convenience to the outside.
You can also find plenty of storage on the exterior of this unit, plus so much more!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 00342
Interior Color: Cedar, Timber, Silver Birch
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Cedar, Timber, Silver Birch |
| Hitch Weight | 1200 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 9228 lbs |
| Cargo Capacity | 1680 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT38F22H7200342 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


