Used 2017 Keystone RV Hideout 38FQTS Destination Trailer
Let this Hideout 38FQTS destination trailer by Keystone be your home away from home. With TWO bedrooms, a bath and a half, and triple slide outs there is plenty of space for your family to enjoy.
Enter through the sliding glass patio doors and find straight ahead a bathroom with a sink, radius shower, toilet, and sliding door which leads into the front bedroom.
The front bedroom has a queen bed, closet, overhead storage, and slide with a wardrobe and linen cabinet for towels or toiletries.
The kitchen area has an angled double sink, three burner range, overhead cabinet for dishes, a refrigerator for your perishables and a pantry for dry goods. On the opposite side of the trailer you will find a slide out with an optional tri-fold sleeper sofa, and u-shaped dinette. Next to the slide there is storage and an entertainment center.
In the rear of this model you will find a full size bedroom with a queen slide out bed. Opposite of the bed there is a wardrobe and a private entry/exit door which leads outside. You will also find a convenient half bath off this room, plus so much more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# D5081A
Interior Color: Cedar, Timber, Silver Birch
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Cedar, Timber, Silver Birch |
| Hitch Weight | 1200 lbs |
| Dry Weight | 9585 lbs |
| Cargo Capacity | 1775 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Two Queen Beds |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT38F20H7208049 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


