Used 2017 Keystone RV Laredo 280RB Travel Trailer
Come see just how fun camping can be with this Laredo 280RB travel trailer by Keystone RV. This model features dual slide outs, a rear bathroom, plus a kitchen island.
As you enter this model, you will be in the combined kitchen and living area. The dual opposing slide outs help to open up this area, and help to give a homey spacious feel throughout. Along the door side the slide features an overhead cabinet, a three burner range, and a refrigerator. Adjacent to the slide out there is a large pantry. The island features a double sink, plus a bit more counter space for meal prep. Along the road side the slide out features a free-standing dinette and a tri-fold sofa sleeper. Adjacent to the sofa, along the interior wall there is another pantry and an entertainment center.
Slide the door closed to create more privacy in the front bedroom. Here you will find a queen bed and two wardrobes.
The bathroom is located in the rear of this unit. Here there is a shower, sink, medicine cabinet, toilet, and a linen cabinet.
Outside you will find a refrigerator to keep your drinks cool, an overhead cabinet, and along the front there is a pass through storage area, and so much more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# 22815
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 795 lbs |
| Dry Weight | 6885 lbs |
| Cargo Capacity | 1915 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| VIN | 4YDT28020HV601170 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


