Used 2017 Keystone RV Montana High Country 340BH Fifth Wheel
Step into model 340BH to find a wide open space to enjoy with a hide-a-bed sofa straight in from the door. Adjacent you will see optional theater seating for two with cup holders and a free standing dinette with chairs.
To the left of the entry door there is a slide out entertainment center with a HDTV above an optional fireplace below. This slide also features a RV refrigerator, a three burner range, and overhead residential microwave. A counter peninsula is where you will find a double sink, and lots of counter space for food prep and more. There is a large pantry and a smaller pantry near by for your dry storage needs.
The rear bunkhouse in this Montana High Country provides a great space for the kids to hang out. There is a jack knife sofa slide out with a fold down bunk above on the right as you enter. To the left find a set of bunks, plus storage.
The very front offers a quiet retreat with a spacious master bedroom including a slide out queen or optional king size bed with storage beneath. There is a dresser opposite along with a 32" HDTV above, and seating along side of the dresser. The front wall provides a wardrobe with washer and dryer prepped space on either side.
You will also enjoy cooking and dining outside with the outdoor kitchen which includes a refrigerator, microwave, counter space & storage, plus a pull-out drawer with a two burner cook-top. There is a waster station near by, plus much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# UT960803
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 2280 lbs |
| Dry Weight | 12206 lbs |
| Cargo Capacity | 2594 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 98 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 39770 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 4 door |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 18 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | LR HD LED, BR 32" HD LED |
| Awning Info | electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4YDF34027HA742246 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


