Used 2017 KZ Connect C281BH Travel Trailer
How does a set of double size bunk beds and dual entry sound to you? Take a look at this KZ Connect C281BH travel trailer to find these "must have" features plus so much more!
As you enter the main entrance, take a right into the front bedroom. There is a queen bed, and dual wardrobes for your clothing.
The kitchen amenities include a double sink, three burner range, microwave, refrigerator, and a pantry along the curb side wall. On the opposite side there is a u-shaped dinette with a sofa inside the single slide out. You will find an additional storage area and entertainment center along the interior wall for easy viewing from this combined living and kitchen area.
In the rear right corner, the kids or guests are sure to enjoy the double size bunk beds. Next to the bunks there is a full bathroom with a shower, toilet, sink with medicine cabinet, and the second entry door into the trailer from outside.
There is a 18' awning providing shade along the curb side for relaxing outdoors. You will find more storage outside in the pass through compartment and trunk door.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $1,405
Sale Price: $13,995
Stock# 8024206
Interior Color: Boulder, Seal, Stone
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Boulder, Seal, Stone |
| Hitch Weight | 730 lbs |
| GVWR | 8000 lbs |
| Dry Weight | 6170 lbs |
| Cargo Capacity | 1830 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5440 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' electric |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4EZTL2824H8024206 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


