Used 2017 KZ Durango 1500 D259RDD Fifth Wheel
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Double slide outs, a rear u-dinette, and space to entertain a few guests are just a few of the features that you will love about this Durango 1500 D259RDD by KZ!
Stepping inside this unit you will find a u-dinette along the rear wall. Here you can enjoy your meals, and at night convert this area into additional sleeping space. In the main living area there is a slide out with an optional deluxe sleeper sofa and a refrigerator. On the other side of the fifth wheel you will find an entertainment center with a TV swing arm, three burner range, and a double kitchen sink in the corner. There are L-shaped overhead cabinets that can be found above the range and sink. You may choose an optional fireplace below the entertainment center for those chilly evenings.
Step up to the bathroom and front bedroom. Inside the bathroom there is a toilet, sink, and a radius shower.
The front bedroom has a slide with two closets, and a dresser. Along either side of the queen bed you will find closets, plus overhead storage.
Enjoy shade from the 20' awning, exterior storage compartments for your outdoor gear, and much more!
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $11,687
Sale Price: $35,878
Stock# 1CR795
Interior Color: 4
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft |
| Interior Color | 4 |
| Hitch Weight | 1200 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 7600 lbs |
| Cargo Capacity | 2400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 57 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6400 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HDTV, BR TV mount |
| Awning Info | 20' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4EZFD2525H6121795 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


