Used 2017 KZ Sportsmen 180BH Travel Trailer
This Sportsmen Classic 180BH travel trailer by KZ offers a rear set of bunks for extra sleeping space, and a front full bed.
As you enter the travel trailer to your right there is a front bed measuring 54" x 80" with overhead storage along the front wall.
To the left of the entrance you will find a closet, TV, sink, two burner gas hot plate, and a refrigerator. The opposite side has a dinette with storage above.
In the rear road side corner, you will find a set of bunk beds. The bathroom is located next to the bunks. Inside the bathroom there is a toilet and a tub/shower.
You can enjoy the shade from the 10' awning, and store your outdoor camping gear in the trunk door, plus more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# MP240
| Sleeps | 5 |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 346 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2623 lbs |
| Cargo Capacity | 877 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 4 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2277 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | gas |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | electric |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4EZTK1918H4111469 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


