Used 2017 KZ Sportsmen 261RLLE Travel Trailer
A rear living area, single slide out, and the convenience of two entry doors are just a few of the features that you will find in this Sportsmen LE 261RLLE.
As you enter the main entrance of the travel trailer, there are two lounge chairs to your left along the rear wall. The road side slide has a sofa and booth dinette. Next to the dinette you will find a TV outlet/closet. The opposite side has a double kitchen sink, three burner range, microwave, overhead cabinets, and a refrigerator.
In the bathroom you will find a toilet, sink, medicine cabinet, and a shower.
The private front bedroom provides a queen bed and two wardrobes, one on either side of the bed. There is also a convenient private entrance/exit to the outside from the bedroom.
Plenty of overhead cabinets can be found throughout the travel trailer as well as an exterior pass through storage area, a 15' awning, and more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 18346
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5410 lbs |
| Cargo Capacity | 1590 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4740 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4EZTU2627H5110577 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


