Used 2017 KZ Sportsmen Classic 151RB Travel Trailer
Looking for a slide out sofa and a front bed, this Sportsmen Classic 151RB travel trailer offers these features as well as much more!
As you enter the travel trailer, to your left there is a closet for your gear. Just past the closet you will find a bath with a toilet and a tub/shower.
Along the road side of the trailer, the sofa slide including table helps to give a more open feel about the travel trailer. The opposite side has a sink, two burner gas hot plate, and a refrigerator with TV above.
In the front you will find a 54" x 80" bed.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the travel trailer as well as an exterior trunk door for outside storage.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $6,000
Sale Price: $13,999
Stock# LD205
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 17 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 420 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2530 lbs |
| Cargo Capacity | 970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 4 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2110 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | gas |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | electric |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4EZTK171XH4013658 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


