Used 2017 KZ Sportsmen LE 260BHLE Travel Trailer
With the rear set of double size bunk beds you can easily bring along a few extra friends in this 260BHLE Sportsmen LE travel trailer by KZ.
As you enter straight in front of you there is a sofa which faces the rear of the trailer. Along the curb side you can enjoy your meals around the booth dinette. Above the dinette there is a TV mount and overhead cabinets. On the opposite side you will find a double kitchen sink, three burner range, microwave, overhead cabinets, and a refrigerator.
After a day of fun and adventure retreat to the private front bedroom where you will find a queen bed, two wardrobes, and additional overhead storage, plus a TV mount. There is also a privacy door which you can pull to close off the bedroom from the rest of the trailer.
Located in the rear there is a set of double size bunk beds which provides sleeping space for up to four people.
The bathroom has a corner sink, toilet, and a shower.
Outside you will find a 15' awning and a pass through storage area for your extra camping gear and more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $1,000
Sale Price: $9,995
Stock# 13165A
| Sleeps | 8 |
| Length | 30 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 600 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4710 lbs |
| Cargo Capacity | 1290 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4110 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


