Used 2017 KZ Sportsmen LE 271BHLE Travel Trailer
Half-Ton Towable / Bunks / Outside Kitchen / Rear Bathroom / Mid Kitchen / Queen Bedroom
With sleeping space for eight people, this Sportsmen LE 271BHLE by KZ is the travel trailer you need!
As you enter to your left you will find a double kitchen sink, three burner range, microwave, overhead cabinets, refrigerator, and a pantry. The opposite side of the travel trailer has a slide with a dinette and sofa including overhead cabinets above the sofa. In the front of the living and kitchen area there is an entertainment center for your enjoyment.
In the front of the trailer, retreat to the private bedroom where you will find a queen bed with two wardrobes, one on either side of the bed, and storage above the bed.
The rear offers a bathroom with a toilet, shower, sink, and medicine cabinet.
There is also a set of 51" x 75" double size bunk beds located in the rear left corner.
You can even choose an optional outside kitchen with a refrigerator, two burner cooktop, and sink, plus a pass through storage compartment, 14' awning, and more!
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $1,895
A 3 year protection plan can be added to this camper for $1,895 or $22/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# H5088288
Interior Color: French Roast
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | French Roast |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5290 lbs |
| Cargo Capacity | 1710 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4580 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


