Used 2017 Lance Lance Travel Trailers 2285 Travel Trailer
FreshTrade!
Bring on the adventures with this Lance travel trailer model 2285 in tow! With dual entry doors, a front private bedroom, and a rear galley that feels quite spacious thanks to a slide out u-shaped dinette opposite a sofa bed!
Enter the main door and find yourself in the galley kitchen area with a refrigerator, a three burner range, and a sink for easy cleanup. There are also overhead storage cabinets for dishes, canned and dry food items, and more.
The slide out u-shaped dinette and sofa bed are opposite one another and each sleep two individuals comfortably when folded down at night. The convenient entertainment center nearby can easily be viewed by any seating in the room.
Moving toward the front of the unit you will notice a handy wardrobe on the right. On the left side you will find a private shower and toilet area with separate sink across the hall.
The front private bedroom features a separate entry door for added convenience. Inside enjoy a walk-around queen size bed with wardrobes and nightstands on both sides, plus an optional mounted TV, and so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 321117C
Interior Color: Roadster, Midnight, Passage
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Roadster, Midnight, Passage |
| Hitch Weight | 600 lbs |
| GVWR | 6400 lbs |
| Dry Weight | 4740 lbs |
| Cargo Capacity | 1660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | ST205/75R14 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2-Way Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 4140 lbs |
| LP Tank Capacity | 5 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


