Used 2017 Lance Mfg. Lance 995 Truck Camper
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Along the rear notice the storage for your exterior camping gear in the slide out box beneath the door. As you step inside this model you will find that there is a slide out booth dinette and refrigerator on your right. In the rear left corner, just inside the door, you will find a convenient wet bath featuring a shower, toilet and sink.
Outside the bathroom, along the left side is the kitchen area where you can easily cook up meals and snacks while you camp. There is a pantry for dry good storage, a three burner range, a double sink, overhead storage, and a trash can. You can add a microwave oven if you like, or slide out pantry.
Step up to a queen size bed with an entertainment center on the left side where you can add a 24" LED 12 volt TV. There is a wardrobe opposite the entertainment center, along with a hamper towards the front. There is also a small storage cabinet in the upper left corner so you can keep things neat and tidy while you are camped.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $4,000
Sale Price: $17,998
Stock# 30619A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Dry Weight | 3341 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 3-Way Stainless Steel Door Panels |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Floor Length | 9 ft 11 in |
| Wet Weight | 3804 lbs |
| Center of Gravity Front | 45 in |
| Center of Gravity Rear | 51 in |
| LP Tank Capacity | 5 |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Truck Bed Size | Long |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 174636 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


