Used 2017 Newmar Canyon Star 3953 Motor Home Class A
This Canyon Star 3953 class A gas motor coach by Newmar offers quad slide outs, a rear master bath, and plenty of room throughout to entertain a guest or two.
As you enter the motor coach, to the right is a recliner and an overhead cabinet. The driver and passenger chairs rotate to provide more seating in the living and kitchen space. There is additional storage above the cab.
Along the road side there is a slide out including a 87" jack-knife sofa with overhead cabinets, and a booth dinette. Next to the dinette there is a dry bar with a TV. Around the corner from the dry bar there is a convenient half bath including a sink, toilet, and a linen cabinet. Across from the half bath there is a wardrobe or choose the optional washer/dryer for this space.
The kitchen includes a slide out featuring a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and two pantries for your non-perishables.
As you head to the rear bath, slide the master bedroom door open to see two slides outs. The slide along the road side features the king bed with overhead cabinets, the other slide offers a chest of drawers and overhead cabinets including a TV.
The master bath is located in the very rear of the motor coach. The bath includes a toilet, corner shower, sink, and a wardrobe with mirror doors.
There are plenty of standard features to love, plus so much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# 27326RC
Chassis: Ford F-53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| GVWR | 26000 lbs |
| Dry Weight | 22708 lbs |
| Cargo Capacity | 3292 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 86 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 34922 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 260 in |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" |
| Axle Weight Front | 9000 lbs |
| Axle Weight Rear | 17500 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | Living Area, Bedroom |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DY9H0A07064 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


