Used 2017 Newmar Ventana LE 3412 Motor Home Class A - Diesel
Sold
Come start your next tour of the country in the Ventana LE 3412 by Newmar. This quad slide out class A motor home offers comfortable living space for your family. When you are ready to go, so is the 3412!
Enter through the passenger door and immediately notice how open and spacious the front living area is with the dual opposing slide outs. Behind the passenger seat, the slide out features a booth dinette with a LED TV on a power lift, a double kitchen sink, a three burner range, plus a refrigerator and pantry.
On the opposite side of this model you will find the slide out features a recliner and an 84" L jack-knife sofa with an overhead cabinet.
The side aisle bathroom has a 38"x30" shower, toilet with overhead cabinet, linen cabinet for your towels or toiletries, and a sink.
A sliding door gives a bit more privacy in the rear bedroom. Here you will find opposing slide outs along either side of the room. The slide to your left features a dresser, overhead cabinet, and a TV. On the opposite side of the room you will find that the queen bed and overhead cabinet are on a slide out. Also on either side of the bed there are nightstands. Along the rear wall you can hang up your clothes in the wardrobe, and in the corner of the room you have the option to add a washer/dryer, so now you won't have to go home with dirty clothes.
You are sure to love all of the amenities offered in this model!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 6088
Chassis: Freightliner XCR
Exterior Color: Mirage, Seaspray
Interior Color: Mirage, Seaspray
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Mirage, Seaspray |
| Exterior Color | Mirage, Seaspray |
| GVWR | 31000 lbs |
| Dry Weight | 25700 lbs |
| Cargo Capacity | 5300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 45419 |
| Engine | Cummins ISB 340hp |
| Chassis | Freightliner XCR |
| VIN | 4UZAB2DT0HCJH7292 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


