Used 2017 Thor Motor Coach Chateau 31W Motor Home Class C
This Chateau class C motor home by Thor Motor Coach features a full driver's side slide out, a rear bedroom, and all the conveniences of home.
Enter and see how easy traveling in model 31W could be. There is a 68" jackknife sofa to the right of the entry door that features an overhead storage cabinet. Opposite find a Dream dinette that is at the head of the large full wall slide. Both provide ample seating during daytime hours for conversation, enjoying a meal, or just hanging out. They can also be quickly turned into sleeping space at night.
A convenient cab over bunk provides even more sleeping space that the kids will fight over, plus there is a 40" LED TV with swivel base above for enjoyment.
You will find cooking your favorite meals and snacks a cinch in this unit with a residential refrigerator, three burner range, microwave oven, pull-out pantry for dry good storage, and a double kitchen sink. There are also plenty of overhead storage cabinets, plus lower cabinets and drawers throughout for dishes and things.
A convenient bath features an angled shower, toilet, sink, and linen cabinet. A large storage closet is located across the hall in the large slide out.
Beyond the bath you will find a rear bedroom with a queen size bed including nightstands on one side, and a closet, dresser, and 32" LED TV for your enjoyment within the full wall slide on the opposite side, plus so much more!
Outside you can enjoy the optional 32" LED TV while relaxing under the stars.
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# CCR27743
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32 x 32 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Cabover 40" LED Swivel, BR 32" LED, Opt. Ext. 32" LED |
| Awning Info | Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 1FDXE4FS6HDC27743 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


