Used 2017 Winnebago View 24J Motor Home Class C - Diesel
A Fuel Efficient Mercedes 16-18 MPG! Permanent Bed with a Large Home Theater Recliner Area in Slide!
This is a great one owner trade, a 2017 Winnebago View 24J, in which the previous owners were nonsmokers, and it comes backed not only with a clean vehicle history report and loaded with aftermarket upgrades, including HWH Automatic Hydraulic Leveling Jacks!!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. 3.0L V6 Turbo Mercedes Benz Diesel Engine
2. 188 lb ft of torque or power
3. 325 horsepower
4. 5 Speed Automatic Transmission
5. Factory Installed 5,000 lb. tow package
Includes the following aftermarket installations:
1. HWH Automatic Leveling Jacks
2. Tinted Windows
3. Alcoa Wheels
4. Electric Recliners with added custom cabinetry
5. Upgraded infotainment center
Includes the following factory installed options:
1. Heated Drainage
2. Cab Window Blinds
3. 100 Watt Solar Panel
4. Front Overhead Bunk
5. Power Roof Vent
6. Max Air Fan in Bathroom
7. Cab seat lounge cushions
8. Bedroom TV
9. Deluxe Sleep System
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 48 cubic feet of exterior and basement storage
2. 26.4 gallon fuel capacity
3. 13 gallon LP capacity
4. 6 gallon LP and Electric hot water heater
5. 30 amp electrical service
6. 15,000 BTU high efficiency air conditioning system
7. 16 foot Powered Patio awning
8. Dual group 24 RV batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more! See common View add-ons HERE!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 901619B
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Exterior Color: Coffee Full Body Premium Automotive Paint
Interior Color: Arrow with High Gloss Marbella Cabinetry
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Arrow with High Gloss Marbella Cabinetry |
| Exterior Color | Coffee Full Body Premium Automotive Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 1284 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 16.5 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | CumminsOnan Clean Burning 3,600 Watt Microquiet LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 55006 |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | Double |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold Double Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 26" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 13 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | 110 Volt |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 48 cu. ft. |
| TV Info | 28" HDTV |
| Awning Info | 16' Powered with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC1G9666822 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


