Used 2018 Aliner Ascape Plus Travel Trailer
NEW ARRIVAL!
Aliner Ascape travel trailer Plus highlights:
- Deep Bowl Sink
- Two Burner Stove
- 3.0 Cu. Ft. Refrigerator
- 23" Flat Screen TV
Great ready to enjoy any camping trip with this luxurious Ascape Plus. You will find features in the kitchen area which make it easy and convenient to fix your favorite meals such as a two burner stove and you can store your perishable food items in the 3.0 cu. ft. refrigerator. Clean up is a breeze with the deep bowl sink, and when you want to relax after a day of playing outside then come watch a little TV at the 23" flat screen TV!
For any camping trip whether near or far you will want an easy to tow Ascape travel trailer by Aliner. These models are lightweight in design and have a carrying capacity of 870 lbs.-1330 lbs. depending on the model that you select. All of the models are available with a single 2500 lb. Dexter Torsion axle. You will also find that each model features a dinette which easily converts into a 77" x 64" bed at night, plus so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 2527P
Exterior Color: GRAY/BROWN
Interior Color: GREY
| Sleeps | 2 |
| Length | 13 ft |
| Ext Width | 6 ft 1 in |
| Ext Height | 8 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | GREY |
| Exterior Color | GRAY/BROWN |
| Hitch Weight | 170 lbs |
| Dry Weight | 1500 lbs |
| Cargo Capacity | 1000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 11 gals |
| Grey Water Capacity | 13 gals |
| Tire Size | ST 185/80R13 |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Surburban Porcelain Lined |
| AC BTU | 9200 btu |
| TV Info | 23" TV |
| Awning Info | 5' |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 7G51S1317JA000241 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


