Used 2018 Coachmen RV Catalina SBX 261BH Travel Trailer
Coachmen RV Catalina SBX travel trailer 261BH highlights:
- Rear Double Bunk Beds
- Front Queen Bed
- Pass Through Storage
- 15' Awning
This Catalina SBX travel trailer is perfect for any get-away trip. Model 261BH features a rear corner bath where you can easily get ready for your day of fun and adventure! Your kids or guests will enjoy the double over double bunk beds, plus the sofa and the dinette easily convert into additional sleeping space. When mom and dad are ready to turn in for the night then come retreat to the front bedroom where you will find a queen bed. With the 15' awning you can maximize your outdoor living space. Enjoy visiting with your family under the awning while watching your kids ride their bikes around the campground. This model also features a pass through storage area for all of your extra camping gear and more!
Are you ready for an affordable travel trailer? Well, look no more! Each Catalina SBX carries the tradition of being a leader in the great outdoors as well as being affordable in price. Each model is sturdy in design with a cambered structural steel I-beam frame, a 3/4" fully decked walk-on roof, plus G-20 tinted windows. Inside there is under-bed storage as well as two shirt closets with mirrors. In the kitchen you will find a double door gas/electric refrigerator plus a residential high rise faucet. Enjoy your morning view from the Easy-View extra large picture window at the dinette and above each window there is a hard valance window treatment. The SBX Edition has many more features available such as a power awning with LED light, an under-mount dual basin deep kitchen sink, (2) outside marine grade speakers, a sport wheel package (silver e-coat sport wheels with chrome hubs and lugs), and so much more!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# R1240-22A
| Sleeps | 8 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 541 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 4748 lbs |
| Cargo Capacity | 2252 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CARB4JU028760 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


