Used 2018 Coachmen RV Chaparral 360IBL Fifth Wheel
Coachmen RV Chaparral fifth wheel 360IBL highlights:
- Island with Two Chairs
- Bunk Room
- Private Front Bedroom
- 18' Electric Awning
Get ready for a relaxing vacation with your family and friends. This quad slide out Chaparral 360IBL fifth wheel features sleeping space for eight people. Sleeping arrangements can be found at the 78" tri-fold sofa, the double bunks in the bunk room, and the queen bed in the private front bedroom. If you prefer a larger sofa then you will want to choose the optional panoramic sectional sofa in place of the theater seats and the free-standing table. In the kitchen there is a nice size island with two chairs and more! Come relax outdoors under the 18' electric awning while watching your kids ride their bikes around your campsite.
All Chaparral mid-profile fifth wheels are aluminum framed and offer great towability with a lighter overall weight. The interiors are not only spacious but provide luxury living for weekend or extended stay RVers, all at a price you can afford. You will appreciate the universal docking station and Radiant Shield upgraded insulation that has been zero degree tested so you can enjoy camping comfortable in any weather. Each Chaparral offers Pack Max huge unobstructed storage compartments outside as well as plenty of storage space inside so you don't have to leave anything behind. With complete kitchen, bath, and sleeping accommodations, camping will be as comfortable as home while you enjoy plenty of storage, a residential queen memory foam mattress, and a large shower. So for all of your vacation needs, choose a Chaparral mid-profile lightweight fifth wheel today!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# RV19546A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2100 lbs |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 11450 lbs |
| Cargo Capacity | 2550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 50" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CH1B8JA317358 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


