Used 2018 Coachmen RV Freedom Express 231RBDS Travel Trailer
Step inside model 231RBDS and notice the entertainment center straight ahead that swivels around providing multiple area viewing. There are sliding doors on either side that lead into the front bedroom where you will find a comfortable queen size bed with wardrobes, and an overhead cabinet for your things.
To the left of the entry door find a kitchen area with all the necessary equipment to easily create meals and snacks for your family. There is a double sink for cleaning up, a three burner range and overhead microwave for cooking, and a refrigerator for all of your perishables.
Opposite the curbside enjoy dining at the u-shaped dinette slide out that also provides a bit more floor space when fully extended. A storage pantry is available just off the slide for your dry and canned goods storage.
The rear full bath offers a tub/shower, a toilet, and a vanity with sink. There is also a large linen cabinet for your towels and toiletries.
On the outside of this unit you will find a pass-through storage compartment for all of your outdoor camping gear. In the rear along the curbside there is a camp kitchen which makes preparing meals a cinch, and allows you to enjoy your time outside with family while you cook, plus so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# N7334A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 322 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5076 lbs |
| Cargo Capacity | 2424 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Awning Info | 14' Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2FEMB7JS028396 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


