Used 2018 CrossRoads RV Sunset Trail Super Lite 264BH Travel Trailer
QUAD BUNKS FOR THE FAMILY...WON'T LAST!!
With sleeping space for 7-8, an interior and exterior kitchen, and ample space for everyone, this CrossRoads Sunset Trail Super Lite travel trailer is the perfect unit for your larger family!
Step inside and notice the spaciousness thanks to the large slide out sofa and booth dinette. You will easily be able to relax here during the day, and view the entertainment center nearby that is found straight inside the door.
The front bedroom provides a private space for mom and dad with sliding doors on either side of the entertainment center. There are dual wardrobes, plus a large front overhead cabinet for your things.
Enjoy creating meals and snacks with the kitchen amenities offering you the choice of inside or outside cooking. Inside you will find a double sink in an angled counter-top, a three burner range with overhead microwave oven, and a refrigerator. There is also a wardrobe/pantry for storage, plus more overhead storage above the sink. If you wish to cook while enjoying the great outdoors you will find the outside kitchen base quite handy. Here you will find a refrigerator, a two burner cook-top, and single sink readily available.
The very rear of this unit features a complete bath on the right side. Enjoy the convenience of a 40" tub/shower, a toilet, and corner vanity with sink. The opposite corner features a set of 50" x 74" bunks for four adults or children, plus so much more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $4,960
Sale Price: $15,988
Stock# 350677A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 658 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5212 lbs |
| Cargo Capacity | 2388 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 9108 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


