Used 2018 CrossRoads RV Volante 31BH Travel Trailer
CrossRoads RV Volante travel trailer 31BH highlights:
- Rear Bunkhouse
- U-Dinette
- Spacious Front Bedroom
- Outside Kitchen
From double slide outs, double kitchens (one inside and one outside), plus (2) 50"x74" rear bunk beds, this Volante 31BH travel trailer is the model for doubles! In the combined kitchen and living area you will appreciate all of the space from the slide out along the roadside with a u-dinette and a 64" jack knife sofa to the appliances along the curbside wall, you can relax and fix your meals in style. At night there is plenty of room for your family to get the rest they need from the queen bed in the spacious front bedroom to the rear bunk house which features a set of double bunk beds. Enjoy more time outdoors as you fix meals and snack for your family with the outside kitchen, and more!
The CrossRoads RV Volante travel trailers are anything but ordinary! From the residential wood blinds in the living room, the premium residential furniture throughout, to the LED lights with LED accents lights in the slide outs you will be impressed from the minute you enter these fifth wheels. In each kitchen you will find stainless steel appliances such as an XL 50/50 sink, microwave, and oven. Along the exterior there is a fully enclosed and heated underbelly, an outside shower which makes it easy to clean up before heading inside, and tinted safety glass windows.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $3,109
Sale Price: $16,890
Stock# Y1813A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1060 lbs |
| GVWR | 9860 lbs |
| Dry Weight | 7676 lbs |
| Cargo Capacity | 2184 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6616 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 17' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDT31BZ3J6361162 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


