Used 2018 CrossRoads RV Zinger ZR280RK Travel Trailer
CrossRoads RV Zinger travel trailer ZR280RK highlights:
- Rear Kitchen
- U-Dinette
- Two Lounge Chairs
- Outside Kitchen
Once you set up camp and are ready to come indoors and relax you will love the comforts throughout this unique rear kitchen Zinger ZR280RK travel trailer. Come visit with your family or friends at the u-shaped dinette, the 64" jack knife sofa, or the two lounge chairs. On those chilly evenings the fireplace is sure to be a spot of enjoyment! While your kids are playing outside you can prepare your meals at the outdoor kitchen!
Get ready for plenty of camping excursions with your family when you choose to camp with a CrossRoads RV Zinger travel trailer! These models feature tinted windows which help to create more privacy. There is also an aerodynamic front and nitrogen filled radial tires. The totally enclosed and heated underbelly with forced heat allows you to camp in cooler weather! Inside each model you will find premium residential furniture as well as Maple cabinet doors and drawers. The kitchen backsplash adds just the right touch of elegance, plus there is a stainless steel high rise faucet, oven, and microwave! Let a Zinger travel trailer be your home away from home!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $1,000
Sale Price: $13,999
Stock# 58631
Exterior Color: GY/WH
Interior Color: DEL MAR
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | DEL MAR |
| Exterior Color | GY/WH |
| Hitch Weight | 808 lbs |
| GVWR | 9610 lbs |
| Dry Weight | 6570 lbs |
| Cargo Capacity | 3040 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5762 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4YDT28021JS371789 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


