Used 2018 CrossRoads RV Zinger ZR33BH Travel Trailer
This CrossRoads Zinger travel trailer is your next home away from home with triple slides allowing plenty of floor space, a rear bunkhouse for the kids or guests, convenient dual entry bath, and a kitchen island, plus much much more!
As you enter ZR33BH to the left there is a slide out with a three burner range, microwave, and a refrigerator. Next to the refrigerator you will find a large pantry for your dry goods and snacks. The opposite side includes a booth dinette and a sofa slide. You are sure to enjoy the space that the kitchen island has to offer. The double kitchen sink is located in the island as well as a bit more counter space for preparing for meals or serving snacks. To the right of the entrance there is a handy coat closet and around the corner an entertainment center with optional TV.
The bathroom has a toilet, angled shower, sink, and handy medicine cabinet. You can also enter the bedroom from the private bath sliding door entrance.
The front bedroom welcomes you with a queen bed, shirt closets, nightstands, and overhead storage.
In the rear you will find a large bunkhouse. There is a linen cabinet, and a slide out jackknife sofa with flip-up bunk above to your right. The opposite side of the travel trailer has a large wardrobe with a bunk above, plus a ladder.
There are plenty of overhead cabinets throughout the travel trailer. Outside you will find an exterior kitchen with a refrigerator, sink, countertop space, two burner cook-top, and an overhead cabinet, plus more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# URV637
Interior Color: Pismo, Monterey, Huntington
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Pismo, Monterey, Huntington |
| Hitch Weight | 974 lbs |
| GVWR | 10150 lbs |
| Dry Weight | 8722 lbs |
| Cargo Capacity | 1428 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7748 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4YDT33B29JS371018 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


