Used 2018 CrossRoads RV Zinger ZR34RS Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886As you enter you will immediately notice the convenient location of the complete bath on board that is almost directly across from the main entrance. Inside the bathroom you can easily keep clean and fresh while you travel with an angled shower, a linen cabinet, toilet, and corner vanity with sink including an overhead medicine cabinet.
Just outside the bath door to your left is the private front master bedroom. Inside a slide out king size bed offers added floor space to move around. There are nightstand on either side of the bed, plus storage overhead as well. You will also find a dresser along the curb side wall opposite, and a full front wardrobe for all of your clothing storage needs, plus more.
To the left of the main entry door you step into a wide open living and kitchen space thanks to dual opposing slides in this area. The first slide along the curb side features a booth dinette and two recliners. There is also a bit of storage located above the chairs. Adjacent along the rear wall you will find more seating with a 72" sofa that also contains two end tables, and a bit more overhead storage to keep things neatly tucked away.
The road side slide out features a large entertainment center, plus the kitchen appliances. Enjoy cooking with the three burner range including an overhead microwave oven. There is also a refrigerator to keep all of your perishable foods nice and fresh, and an L-shaped counter off the interior wall that features a double sink that faces the door side. You will also find more overhead cabinets and cupboard space below for storage, plus so much more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $11,687
Sale Price: $22,878
Stock# 0SR921
Interior Color: Do not set to active
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Do not set to active |
| Hitch Weight | 1072 lbs |
| GVWR | 11230 lbs |
| Dry Weight | 9190 lbs |
| Cargo Capacity | 2040 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8118 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| VIN | 4YDT34R22JS370921 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


