Used 2018 Cruiser MPG 2250RB Travel Trailer
GREAT PRICE! GREAT TRAILER!Cruiser MPG travel trailer 2250RB highlights:
- Single Slide
- U-shaped Dinette
- Rear Bath
- Outdoor Kitchen
- Pass-Through Storage
If you are a couple or family of four this MPG travel trailer 2250RB will provide the comforts of home while you enjoy the great outdoors. From the U-shaped dinette slide out and private front bedroom, everyone will have their own sleeping space including more floor space in the main living area thanks to the slide out. The rear full bathroom allows you to pass on using the public facilities, and the kitchen appliances allow you to make meals for the family instead of eating out. The cook in the family also has the choice of using the outdoor kitchen, plus much more!
With any Crusier MPG travel trailer you will appreciate the 5 sided aluminum constructed travel trailer that is towable by your half-ton truck. The high-gloss fiberglass exterior and front cap will turn heads at any campsite. Inside, you can enjoy the residential-style furniture with top-stitching, the barrel roof, the Shaw carpet with R2X stain-resistance treatment, and the king size bed that makes you feel like you haven't left any comforts back home. It's time to start making memories every mile you travel, come choose your favorite MPG layout today!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# BGCON079
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 340 lbs |
| GVWR | 7340 lbs |
| Dry Weight | 4925 lbs |
| Cargo Capacity | 2415 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4585 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV Option |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5RXHB2725J2353871 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


