Used 2018 Cruiser Shadow Cruiser 200RDS Travel Trailer
*Includes 90 Day Nationwide Warranty*
Cruiser RV Shadow Cruiser SC-200RDS travel trailer highlights:
- Private Bedroom
- Single Slide
- 3-Burner Range Top
- Oversized Pass-Through Storage
- Extended Season RV
When you take this Shadow Cruiser travel trailer on your next outdoor adventure, you will find that not only does it contain all of the amenities you will need, but it also provides you with additional modernized amenities, such as the LED interior lighting that has been included throughout the interior portion of this trailer. Because of the queen-size bed in the front, private bedroom, this unit can sleep three people comfortably while on the road, and the double-door refrigerator and 3-burner range top in the kitchen create the perfect space for you to whip up a batch of your famous cookies.
Because this Cruiser RV trailer has been built with aerodynamic and light-weight construction, you can pull this unit with a half-ton truck, giving it a better fuel efficiency rating all around, and the Flex Foil insulation that has been installed in the frame cavity allows you to take this trailer for extended season camping because it can withstand colder climates. This trailer may be light in its construction, but it is packed full of helpful amenities, such as the hidden storage cabinets that allow this unit to utilize all available space to the fullest, and the oversized exterior pass-through storage with LED lighting lets you bring along all of the camping gear you may need.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# Z03Z05065
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 7480 lbs |
| Dry Weight | 4800 lbs |
| Cargo Capacity | 2680 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4320 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


