Used 2018 Dutchmen RV Aerolite 174E Expandable
"SOLD AS IS"Dutchmen Aerolite expandable 174E highlights:
- Queen Tent End Beds
- Rear Bath
- Sofa
- Dinette
Outdoor adventure is calling your name in this Dutchmen Aerolite expandable model 174E. If you want the comforts of sleeping above ground with a full bathroom but want to enjoy the great outdoors this is the experience you have been dreaming about. The two queen tent end beds provide a comfortable space to sleep, and when they are pulled back in place the expandable can be parked in your garage. You can also make the sofa and dinette into extra sleeping space for family and friends, plus there is more to enjoy!
With any Dutchmen Aerolite expandable you will appreciate the comforts inside and outside including the ease of storing the unit at home and pulling the expandable with your SUV, minivan, or truck. And the Industry's best 3 year limited structural warranty allows you to enjoy your expandable for years to come!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $6,000
Sale Price: $11,900
Stock# MCM14017A
Interior Color: Cobalt, Granite, Sandstone
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Interior Color | Cobalt, Granite, Sandstone |
| Hitch Weight | 297 lbs |
| Dry Weight | 3188 lbs |
| Cargo Capacity | 662 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Available Beds | Two Queen Tend End |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4YDP17410JJ910598 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


