Used 2018 Dutchmen RV Aspen Trail 2460RLS Travel Trailer
Dual Entry w/ Private Bedroom. 732-370-1022
Dutchmen Aspen Trail 2460RLS travel trailer highlights:
- Private Bedroom
- U-Shaped Dinette Slide
- Sofa
- Dual Entry Bath
- Entertainment Center
Just imagine sitting around the U-shaped dinette slide visiting with other campers at the campgrounds or eating meals with your family. The cook has the appliances necessary to make breakfast, lunch, and dinner. This Aspen Trail 2460RLS travel trailer also includes extra sleeping space for two to three once the furniture is folded down, and you can sleep in your own private bedroom on your own queen bed. You will find plenty more conveniences and several "must have" features, step inside now!
With each Aspen Trail travel trailer by Dutchmen RV you can travel during any season thanks to the heated and enclosed underbelly. You will find the exterior mega pass-through storage quite handy for your larger items such as camping chairs, a hammock, and campfire grilling utensils. The luxuries inside include an Everdream queen bed, full extension, roller ball bearing drawer guides, hardwood cabinets, and upgraded wood plank linoleum, plus much more! Choose your favorite layout today!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $2,004
Sale Price: $11,995
Stock# 111427A
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 552 lbs |
| Dry Weight | 5514 lbs |
| Cargo Capacity | 2086 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Manual |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT24621J8923143 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


