Used 2018 Dutchmen RV Aspen Trail 2860RLSWE Travel Trailer
Dutchmen Aspen Trail 2860RLSWE travel trailer highlights:
- Dual Entry Trailer
- Rear Living
- Two Chairs
- Dual Entry Bath
Daydreaming about finding the perfect couple's travel trailer? This Aspen Trail 2860RLSWE might just be the one! Start thinking about which side of the bed you will choose, the one with the second exterior entry nearby or the one closest to the interior sliding bedroom door. You might even sneak outside to go fishing while your spouse gets ready for shopping in town. Or both of you might decide to drink your coffee while sitting in the main living area on the two chairs or rear sofa. If you decide to invite overnight guests, the dinette and sofa also provide extra sleeping space. It's time to enjoy all your daydreams, own this Aspen Trail today.
With each Aspen Trail travel trailer by Dutchmen RV you can travel during any season thanks to the heated and enclosed underbelly. You will find the exterior mega pass-through storage quite handy for your larger items such as camping chairs, a hammock, and campfire grilling utensils. The luxuries inside include an Everdream queen bed, full extension, roller ball bearing drawer guides, hardwood cabinets, and upgraded wood plank linoleum, plus much more! Choose your favorite layout today!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# CO599
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 783 lbs |
| Dry Weight | 6553 lbs |
| Cargo Capacity | 3127 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Manual |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT28620JY922444 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


