Used 2018 Dynamax DX3 37RB Motor Home Class C - Diesel
- Rear Bath
- His/Her Sinks
- Half Bath
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $9,035
Sale Price: $168,960
Stock# 105086C
Chassis: Freightliner M2
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 62000 |
| Engine | Cummins ISL Turbo 8.9L |
| Chassis | Freightliner M2 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 286 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1000 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV, Ext. 32" LED TV |
| Awning Info | 18' |
| Gross Combined Weight | 54000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FVACXFE4JHJJ6672 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


