Used 2018 Dynamax DX3 37TS Motor Home Super C
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Dynamax DX3 motor home class C - diesel 37TS highlights:
- Comfort Lounge
- Triple Slide Outs
- Countertop Extension
You will just love the dual opposing slide outs in the central living area of model 37TS. Having these slide outs opens up space and gives you a homey feel. There is a counter extension so preparing meals just got a little easier. You can enjoy making meals in the kitchen and cleaning up after you are done eating with your family or friends. The bedroom has a king sized bed and the sofa and dinette both fold down into a sleeping space at night if needed. Whatever you choose to do while you are away from home, you are sure to have a good time in this DX3 motorhome.
Dynamax keeps three things in mind when building these DX3 class C motorhomes, construction, power, and luxury. The construction features aluminum frames and gel-coat fiberglass walls. The power behind the vehicle is a mighty engine and automatic transmission that result in amazing torque and towing capacity. Some of the luxurious features are backup/side cameras that will make parking a breeze. There are also USB charging ports, convection microwave ovens, and day/night roller shades. So whether you are looking at the construction of a vehicle, the power behind a vehicle or the luxury of the interior be sure to check out these models today to examine all three in action.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# CM13245
Chassis: Freightliner M2
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 36792 |
| Engine | Cummins ISL Turbo 8.9L |
| Chassis | Freightliner M2 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 268 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1000 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | 18' |
| Gross Combined Weight | 54000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FVACXFE0JHJM8471 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


