Used 2018 Eclipse Iconic Wide Body 3515IKG Toy Hauler Fifth Wheel
This Iconic Wide Body 3515IKG from Eclipse RV offers a generous slide out in the living area that really opens up the floor space.
As you enter from the rear cargo door, there are two electric beds at the back. Moving forward along the roadside, there is a sofa and overhead cabinets. To the left of the entry door there are two lounge chairs, an end table, and an overhead cabinets.
The kitchen area has a slide out that features a pantry, refrigerator, three burner range, plus the sofa as mentioned before. The double sink and extra counter space is located on a peninsula. Adjacent to the slide out, along the interior wall you will find an entertainment center.
Up the stairs, there is a side aisle bathroom with private entry to the bedroom. It also includes a vanity sink, angled shower, toilet, and storage.
The front private bedroom includes a king bed slide out, a full front wall wardrobe a dresser.
Outside you can enjoy watching a movie out under the stars thanks to the exterior TV, and more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 1CR4948
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 10 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3120 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 12100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Side by Side |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8980 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" TV, Ext. TV |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5LZBF3536JR014948 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


