Used 2018 Fleetwood RV Axon 29M Motor Home Class A
Fleetwood Axon class A 29M highlights:
- Full Wall Slide
- King Size Bed
- L-Shaped Booth
- Hide-A-Loft Sleep System
- Glacier Bay Storage Box Cooler
Space is in abundance in this Axon class A traveling coach! The already 102" wide body design, along with a full wall slide along the driver's side, creates a wide open feel just like home. You will love making this your home-base for awhile! This unit easily sleeps 7 with the use of the Hide-a-Loft 2.0 sleep system that can be pulled down from the ceiling over the cab area when you have extra overnight guests. There is also a 74" jackknife sofa and a spacious private rear bedroom with a king size bed for additional sleeping space. No matter where you roam you will feel right at home in this Axon gasoline motorhome.
In any Fleetwood Axon class A coach you can be assured a comfortable way to travel. These full-time living coaches will have you rambling on to all the places you love to visit, and surely more places you wish to explore. Each unit is packed full of New Generation features that will keep you comfortable and wanting to spend even more time on the road. You will love the insulated Glacier Bay storage box cooler compartment (model 29M), an easy Hide-a-Loft 2.0 sleep system over the cab area for extra family members or guests, and the aerodynamically designed Aero-Glide front cap, plus Dura-Floor II vinyl flooring, and so much more! Come make your travel dreams a reality with a new Fleetwood Axon class A motorhome!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $52,979
Sale Price: $59,900
Stock# FL04
Chassis: Ford
Exterior Color: Glacier, Viper, Graphite
Interior Color: Infinity Sterling
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Infinity Sterling |
| Exterior Color | Glacier, Viper, Graphite |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 23000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 6500 lbs |
| Axle Weight Rear | 11000 lbs |
| LP Tank Capacity | 10 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Basement Storage | 40 cu. ft. |
| Awning Info | 18' Manual |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1F64F5DY7J0A10736 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


