Used 2018 Fleetwood RV Storm 34S Motor Home Class A
9K Miles. New Tires!!!
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Enter and notice the large driver side slide out including a 42" x 76" booth dinette and 82" L-sofa with overhead storage. You can easily kick back and view the 39" LED TV and fireplace opposite along the angled half bath wall. If needed, both can be made into added sleeping space for overnight guests as well.
To the left of the entrance you will find the kitchen area. This space allows you to easily create meals and snacks while on the move. There is a residential size refrigerator, a three burner range with overhead microwave oven, and plenty of storage space for your dishes and pots and pans. You will also find a large double sink that makes cleaning up easy too. A nice size pantry is located off the L-sofa slide for all of your dry food, canned goods, and paper products, plus more.
Mid-coach enjoy the convenience of a half bath including a toilet and corner vanity with sink. There is also overhead storage above both the sink and toilet for your bath products.
Next, a sliding pocket door leads you into the master bedroom and en suite bath. The bedroom features a slide out queen size bed with nightstands on both sides, plus overhead storage as well. Opposite the bed along the road side find a dresser with a 19" LED TV above, and dual wardrobes for clothing storage. Another sliding door leads into the rear master bath which includes a large shower, toilet, vanity with sink, plus storage, and so much more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $25,960
Sale Price: $79,998
Stock# 30406
Chassis: Ford
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 50000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 9401 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 8000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15000 lbs |
| LP Tank Capacity | 14 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Electric Ignition |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | 40" LED LR, 32" LED BR, 32" LED Exterior |
| Awning Info | 18' Carefree Legless with LED & Wind Sensor Retract |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1F66F5DY5H0A16697 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


