Used 2018 Forest River RV Cardinal Luxury 3875FBX Fifth Wheel
!!!!!!!!!!!!!!--FULL BODY PAINT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MUST SEE!!!
Forest River Cardinal Luxury 3875RLX fifth wheel highlights:
- King Bed
- Hide-A-Bed Sofa
- Bath and a Half
- Kitchen Island
- Three Door Refrigerator
Camping in luxury can be fun and easy with this 3875FBX Cardinal Luxury fifth wheel by Forest River. Almost straight in from the entry door there is a convenient half bathroom and through the private bedroom is the other bathroom with shower. Meal prep is made easy because of the kitchen island with a double sink, a large pantry, and a three door refrigerator. There is a 90" hide-a-bed sofa where you can sit and relax during the day, and at night you can turn it into an extra sleeping space. When you are ready to turn in for the night then head up the stairs to the bedroom where you will find a comfortable king bed.
In any Cardinal Luxury fifth wheel you will find comfort and conveniences both inside and out as these units were built with your enjoyment in mind. Each unit features an all welded aluminum super structure frame and includes an Alpha Super Flex II TPO roof. Each Cardinal Luxury model is also 100" wide along with three to five slides to provide you with maximum space inside for 100% enjoyment with your family and friends. You will love the cathedral ceilings for added interior height, cedar lined closets to keep all of your clothing smelling as fresh as the outdoors, and beautiful Beauflor flooring that is backed by a 7 year cold crack warranty. You will also appreciate the at-home touches inside that give each unit a luxurious feel like crown molding ceiling and cabinet trim, wainscoting, and pendant lighting in the kitchen area. The outside of each coach also has a high end look with its premium high-gloss gel coat fiberglass that you have the option of choosing in one of four full body paint color schemes!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $10,000
Sale Price: $49,990
Stock# C3404
Interior Color: Eclipse/Harvest/Sand
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft 9 in |
| Interior Color | Eclipse/Harvest/Sand |
| Hitch Weight | 2674 lbs |
| GVWR | 16674 lbs |
| Dry Weight | 13817 lbs |
| Cargo Capacity | 2857 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 140 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Three Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | 32" HDTV BR 58" LED LR |
| Awning Info | 18' |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FCAR22JG103404 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


