Used 2018 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 26CKSE Travel Trailer
Forest River Cherokee Grey Wolf travel trailer 26CKSE highlights:
- Double Bed Bunks
- Queen Bed
- Large Slide Out
- Walk-In Pantry
- Large Windows
This Cherokee Grey Wolf SE bunk model is bright and cherry inside thanks to the large windows that not only bring in tons natural lighting, but easily bring the outdoors right inside. Enjoy your view while seated at the slide out booth dinette or sofa in the living area. A walk-in pantry is located just inside the entry door so you can easily stock up on snacks and dry food items for your adventure. At night, you will find sleeping spaces for eight or nine when you use the sofa and dinette as well as the double bed bunks and front queen bed. Add some privacy in the bunk area, as well as up front, by closing the curtains around you. You can easily section off the front bed area for sleeping and to create a private dressing area too.
All Cherokee Grey Wolf models are quality built with distinct features and superior comfort in mind. And, they are all set at an affordable price point. So, when you get the opportunity to escape the hustle and bustle of everyday life and enjoy all the beauty and wonder that an outdoor adventure holds, the Cherokee Grey Wolf is ready and waiting to help you relax and unwind. Each unit features an aerodynamic radius front which improves towability, and you will have no trouble hitching up even in the dark with the lighted power tongue jack. The nitro filled tires help keep the tow going smoothly down the road even on a bumpy surface. Inside, you will enjoy comfortable furnishing, shaker style cabinetry, and large overhead cabinets for plenty of storage. There are two 20 lb. LP bottles, a patio awning for added outdoor living space, plus plenty of exterior storage for your camping gear. These units also offer solar prep for when you choose to do a little boon-docking off the beaten path, and they are also wired for a back up camera if you choose to add that option as well. Come choose one of the Cherokee Grey Wolf travel trailers or toy haulers, and let everyday life take a backseat so you can rest and unwind for awhile!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 5589
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 631 lbs |
| GVWR | 7631 lbs |
| Dry Weight | 5755 lbs |
| Cargo Capacity | 1876 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Turbo |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKB21JK045589 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


