Used 2018 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 18TO Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 18TO highlights:
- Single Slide Out
- Rear Bathroom
- Queen Bed
- Bunk Above Sofa
Are you ready to see just how fun and easy camping can be with this Cherokee Wolf Pup 18TO? You will find sleeping space for up to five people in this model. The slide out helps to open up the floor space plus within the slide out you will find a dinette and a sofa with a bunk above. You will enjoy the convenient rear bathroom - now you won't have to use the campground facilities!
When you choose to camp with a Cherokee Wolf Pup travel trailer you are getting a lightweight trailer which is easy to tow as well as ample room throughout each model. The Limited Package offers features such as an awning with an LED light strip, high-gloss seamless countertop, an outside shower with hot and cold water, an upgraded hypoallergenic Evergreen mattress and more! The Advantage Package includes the following features an aerodynamic radius front profile, high-impact front metal, and a large exterior folding assist handle plus more! There is also the Camping Package which offers a 3.3 cu. ft. bar and grill refrigerator, a one-piece walkable decked roof, a high rise faucet, a microwave, and so much more! Come select your Wolf Pup model today!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 050115
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 437 lbs |
| GVWR | 4999 lbs |
| Dry Weight | 3797 lbs |
| Cargo Capacity | 1201 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 23 gals |
| Black Water Capacity | 23 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKT16JK050115 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


